N. Liobikienė. O vis dėlto verta tuoktis…

0

Dažnai girdima nuomonė, kad šiais laikais neverta tuoktis. Ši nuostata paplitusi ne tik tarp jaunų, bet ir vidutinio amžiaus žmonių. Sakoma, kad gyvenimas kartu nesusituokus naudingas, nes sumažina skyrybų tikimybę; yra tikros meilės išraiška, nes mylintiems vienas kitą nereikia įvairių popierių ir ritualų; yra pasitikėjimo vienas kitu išbandymas ir laisvės raiška. Tačiau skyrybų nemažėja, priešingai – jų vis daugiau. Jei žmonės tikrai myli vienas kitą, kas trukdo susituokti, ritualai reikšmingi tuo, kad žymi svarbaus žmogaus gyvenimo etapo pradžią – virsmą.

Galima išskirti keletą santuokos aspektų:
1. Juridinis aspektas. Santuoka yra juridinis aktas – viešas įsipareigojimas ne tik vienas kitam, bet taip pat valstybei vykdyti šeimos funkcijas su visomis iš šio įsipareigojimo išplaukiančiomis pasekmėmis. Valstybė įstatymais gina sutuoktinių ryšį bei įstatymais įsipareigoja saugoti šeimą.
2. Ekonominis – finansinis aspektas. Santuoka yra finansinis įsipareigojimas ir atsakomybė vienas kitam. Sutuoktinių turtas tampa bendru, jis toliau kuriamas, juo dalijasi sutuoktiniai ir jų vaikai.
3. Religinis aspektas. Santuoka yra priesaika sutvirtintas viešas įsipareigojimas vienas kitam iki mirties; tai šventas aktas, kuriam reikia asmens brandumo ir sąmoningumo. Šiuo aktu įsipareigojama būti ištikimiems vienas kitam.
4. Visuomeninis – socialinis aspektas. Santuokos ryšių pagrindu kuriami tarpasmeniniai ryšiai su kitais šeimos nariais, giminėmis, bendruomenėmis.
5. Psichologinis aspektas. Sutuoktiniai sukuria psichologinį saugumą ne tik vienas kitam, bet ir savo vaikams. Šeimoje vaikai išmoksta pasitikėti, mylėti, rūpintis vienas kitu.
6. Moralinis aspektas. Santuokoje gyvenantys ne tik deklaruoja, kad šeima yra vertybė, bet ir savo gyvenimo pavyzdžiu liudija šeimos reikšmę ir svarbą. Vaikams perduodamos vertybės, saugomi papročiai, tradicijos, tikėjimas.

Ką patys jauni žmonės sako, kodėl verta tuoktis. Buvo paklausta trisdešimties 20-21 metų vaikinų ir merginų. Jų nuomone, pagrindinė priežastis, dėl kurios verta tuoktis, yra ekonominis, socialinis, psichologinis saugumas.

Valstybė įstatymais remia santuokos pagrindu sukurtą šeimą, todėl nelaimės ar skyrybų atveju finansiškai remiama šeima arba vienas iš sutuoktinių (pvz., našlystės atveju). Šią paramą gauti paprasčiau sutuoktiniams nei sugyventiniams. Sutuoktiniai gali lengviau gauti paskolas būstui, jie abu įsipareigoja mokėti bankui įmokas, abu atsako už savo kartu įgytą turtą. Be to, susituokusieji gali lengviau gauti paramą iš savo giminių ar artimųjų.

Socialinis saugumas buvo apibrėžiamas socialinių vaidmenų aiškumu ir stabilumu.

Visuomenėje aiškūs sutuoktinių, tėvų, vaikų senelių vaidmenys. Juos lengviau apibrėžti, galima reikalauti, kad šie vaidmenys būtų vykdomi. Be to, šeima, kaip institucija, yra pripažinta visuomenėje ir gerbiama bei ginama. „Nemalonu būti sugyventiniais, todėl sakoma, gyvenu su draugu ar drauge“…

Psichologinis saugumas susijęs su stabilumu ir abipusiu įsipareigojimu, kuris yra viešas ir sakralus. Kuriami pastovūs sutuoktinių ryšiai, sudaromos sąlygos vaikų fizinei, socialinei, dvasinei gerovei.

Santuokoje gyvenantys yra sveikesni, nes jausdamiesi saugūs jie yra labiau pasitikintys, ramesni, įsipareigoję rūpintis vienas kitu ir padėti vienas kitam. Šie veiksniai mažina įtampą ir stresą, sykiu gerina sutuoktinių psichinę sveikatą. Be to, sutuoktiniai padeda vienas kitam auklėti ir prižiūrėti vaikus, todėl ši sunki našta jiems tampa lengvesnė. Vaikai gali mokytis bendravimo, socialinių lyties vaidmenų. Jausdamiesi saugūs, jie išmoksta pasitikėti, gerbti ir vertinti save. Sumažėja vaikų nusikalstamumo galimybė, visuomenė tampa saugesnė.

Santuokoje gyvenantiems ir besilaikantiems ištikimybės įsipareigojimų iki minimumo sumažėja rizika susirgti lytiniu keliu plintančiomis ligomis.

Stabili, laiminga šeima yra visuomenės išlikimo ir saugumo garantas. Tokioje šeimoje augantys vaikai išmoksta įsipareigojimo ir atsakomybės. Sumažėja rizika, kad vaikai anksti pradės vartoti alkoholį, narkotikus, įsitrauks į gatvės gaujas ar taps agresyvūs. Visuomenė kalėjimų ir teismų sąskaita sutaupytų lėšų, kurias galėtų skirti kultūrai, švietimui, vaikų užimtumui.

Taigi kodėl nesituokti?

Pasidalink: