Nuo iniciatyvos iki pagalbos

0
V. Blaževičienė teigia, kad alkoholizmas yra sielos liga, meilės troškulys, nepagarba sau ir kitiems

V. Blaževičienė teigia, kad alkoholizmas yra sielos liga, meilės troškulys, nepagarba sau ir kitiems

Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimo duomenimis, Lietuvoje kas dešimtas vyras ir kas penkiasdešimta moteris yra priklausomi nuo alkoholio. Vieno priklausomo asmens gydymas valstybei kainuoja 1-1,5 tūkst. eurų per mėnesį, neskaitant kitų pasekmių (traumų, nelaimingų atsitikimų, avarijų ir pan.).

Projekto „Blaivus Kaunas: nuo iniciatyvos iki pagalbos“ tikslas – formuoti teigiamą visuomenės požiūrį į blaivybę skatinant pilietines iniciatyvas, organizuojant socialinių darbuotojų mokymus ir teikiant individualias konsultacijas šeimoms.

Iniciatyva kilo analizuojant priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimo pasekmes Kauno mieste. „Daug metų dirbame su socialinės rizikos šeimomis. Dažniausia problema – girtavimas (net 86 proc.). Darbas su šiomis šeimomis yra neefektyvus, reikalaujantis daug ir didelių investicijų, skirtas kovoti su pasekmėmis, o ne priklausomybę sukeliančių medžiagų prevencijai“, – teigia Kauno arkivyskupijos Šeimos centro direktorė, projekto koordinatorė Jūratė Lenkuvienė.

Bendradarbiaujant su Kolpingo kolegija buvo suorganizuotas blaivus renginys Kauno senamiestyje. Jo metu skambėjo muzikos kūriniai, vyko diskusijos su studentais. Projekto sumanytojai blaivybės idėjas skleidžia įvairiuose susitikimuose, šeimų bendruomenėse, vykdydami bendras veiklas su vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis. Kauno arkivyskupijos Šeimos centras turi didelę patirtį telkiant žmones telkiant savitarpio pagalbai (čia daug metų rinkosi AA, Al-Anon, SAV, Narkomanų tėvų grupės), todėl žmonėms suteikiama informacija apie tokio pobūdžio pagalbą.

„Šeimos centras aktyviai prisidėjo prie pilietinės iniciatyvos „Už blaivią“, kurios metu buvo renkami parašai, kad būtų uždrausta alkoholio reklama, alkoholis būtų parduodamas tik specializuotose parduotuvėse, vėlinamas amžius, nuo kada galima įsigyti alkoholio, ir taikomos kitos priemonės. Rinkdami parašus turėjome galimybę pabendrauti su žmonėmis ir įsitikinti problemos aktualumu, įvertinti paslaugų poreikį. Nors šiuo metu apie alkoholizmo problemą daug diskutuojama valstybiniu lygmeniu, visuomenėje dar gajus požiūris, kad tai – ne liga, o valios trūkumas, pasileidimas. Ypač tai sunku pripažinti priklausomų žmonių artimiesiems, taip pat su tokiais žmonėmis dirbantiems socialiniams darbuotojams“, – mintimis apie projekto svarbą dalijosi J. Lenkuvienė.

Šeima yra sistema, todėl keičiantis vienam šeimos nariui, keičiasi ir kiti. Alkoholizmas – šeimos liga: pagalbos reikia ne tik priklausomam žmogui, bet ir jo artimiesiems. Projektu siekiama suteikti jiems būtinų žinių ir išmokyti naujų elgesio būdų, kurie padėtų pakelti dugną ir motyvuotų priklausomą žmogų ieškoti pagalbos, kol problemos dar nėra įsisenėjusios.

Konsultacijas šeimos centre teikia priklausomybių konsultantė, geštalto terapeutė Virginija Blaževičienė. Atvirumas, supratimas ir noras padėti ne vieną žmogų motyvuoja keistis ir pradėti blaivų gyvenimo būdą.

Projektas įgalina teikti konsultacijas asmenims, patiriantiems krizines situacijas, kad būtų užkirstas kelias psichoaktyvių medžiagų vartojimui ateityje.

Daug dėmesio skiriama ir socialiniams darbuotojams, dirbantiems su socialinės rizikos šeimomis. Jiems teikiamos profesinės konsultacijos (supervizijos), rengiami organizuoti mokymai apie priklausomybių dinamiką ir pagalbos būdus priklausomiems asmenims bei jų artimiesiems. Šie mokymai sulaukė didelio susidomėjimo ir gero dalyvių įvertinimo, todėl planuojama juos tęsti.


DALYVIŲ ATSILIEPIMAI

Mokymų metu buvo naudinga:

 • Praktinės ir teorinės žinios.
 • Supratimas apie save ir kokią kultūrą rodau kitiems.
 • Įgytomis žiniomis pasidalysiu su šeima ir artimaisiais.
 • Sužinojau, kur nukreipti sergančius asmenis, kaip elgtis su išgėrusiais asmenimis.
 • Patiko informacijos pateikimo būdas.
 • Įgavau žinių, kurias pritaikysiu darbe su alkoholį vartojančiais vaikų tėvais ir vaikais.
 • Seminaras vyko jaukioje, linksmoje aplinkoje, buvo pateikta labai daug pavyzdžių.
 • Konstruktyvus medžiagos išdėstymas, laiko valdymas.
 • Sužinojau, kaip alkoholizmas paveikia visą šeimą.

Dalyviai išsakė tokius pageidavimus:

 • Norėčiau, kad seminarai truktų ilgiau ir būtų dar daugiau praktinių užduočių.
 • Kuo daugiau asmeninių išgyvenimų, patyrimų.
 • Tokių pat kursų, kuriuose šalia terapijos pridedama asmeninė patirtis, išgyvenimai.
 • Sužinoti apie kliento motyvavimo techniką.
 • Daugiau mokymų valandų, tęstinio kurso.
 • Dar plačiau panagrinėti priklausomybių temą.
 • Būtų neblogai vaizdinė medžiaga, filmai.
 • Norėčiau tęstinumo, diskusijų.

Projekto partneriai: VšĮ Kolpingo kolegija, Lietuvos šeimos centras.

Susitikimas vyko šiltoje, jaukioje aplinkoje, dalijantis patirtimi ir idėjomis

Susitikimai vyko šiltoje, jaukioje aplinkoje, dalijantis patirtimi ir idėjomis

Mokymų dalyviai nori, kad tokie kursai tęstųsi ir ateityje

Mokymų dalyviai nori, kad tokie kursai tęstųsi ir ateityje

Pasidalink: